21 maja 2024

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

2 min read

pixabay.com/PhotoMIX-Company

Dieta sokowa, czasami nazywana “Master Cleanse” lub “dietą hollywoodzką”, to dieta, która polega na piciu niczego poza sokami owocowymi i warzywnymi przez określony czas. Jest już od znana dziesięcioleci i obecnie istnieje wiele odmian.

Dobra dieta sokowa będzie składała się głównie z owoców z dodatkiem soku warzywnego, takiego jak marchewkowy czy jabłkowy. Idea jest taka, że pijesz swoje jedzenie zamiast je jeść, więc otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze bez konieczności ich trawienia i wchłaniania. Problem w tym, że organizm potrzebuje błonnika do prawidłowej pracy, którego nie dostaniesz na diecie sokowej. Brakuje ci również składników odżywczych zawartych w ziarnach, białku i tłuszczach, które są niezbędne dla zdrowia twojego organizmu.

Innym problemem związanym z dietami sokowymi jest to, że mogą one łatwo stać się wymówką do jedzenia niezdrowej żywności, takiej jak soki owocowe z dodatkiem cukru lub słodkie napoje bezalkoholowe podczas stosowania diety. Jeśli wybierzesz dietę o wysokiej zawartości owoców lub warzyw, i tak będziesz dostawać mnóstwo cukru, ale przynajmniej będzie on pochodził z niektórych składników odżywczych, jak również.

Picie tylko soków owocowych i warzywnych przez dłuższy okres czasu może również dostarczyć organizmowi zbyt dużo pewnych witamin lub minerałów, co może prowadzić do problemów takich jak zmęczenie, co jest niewskazane.

Więcej o dietach przeczytasz na stronie feedfit.pl