21 maja 2024

Co zjeść przed treningiem?

1 min read

pixabay.com/Engin_Akyurt

Jako sportowcy musimy być świadomi tego, co i kiedy spożywamy. Jedzenie przed treningiem jest niezbędne, ponieważ daje nam siłę, której potrzebujemy, aby przejść przez trening, ale ważne jest również, aby wiedzieć, ile jedzenia powinniśmy jeść, aby być naprawdę wydajnym w naszym treningu.

To, co będziesz jeść przed treningiem, zależy od czasu treningu, intensywności sesji i Twoich celów. Powinieneś wiedzieć, że specjaliści od żywienia sportowego zalecają spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym lub pokarmów bogatych w cukry proste i białka co najmniej 1 godzinę przed treningiem, który trwa 60 minut lub dłużej. Zalecenie to wynika z faktu, że cukry proste pomagają szybko uwolnić energię do krwiobiegu, a białka przyczyniają się do bardziej zrównoważonej produkcji energii ze względu na ich rolę w regeneracji mięśni.

Przed treningiem trwającym krócej niż godzinę, eksperci zalecają spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany złożone oraz spożywanie co najmniej 0,5 g białka na funt masy ciała zjedzonego na kilka godzin przed treningiem. Powód jest złożony: podczas krótszych sesji treningowych organizm wykorzystuje zapasy glikogenu jako podstawowe źródło energii, natomiast po około godzinie organizm zaczyna spalać tłuszcz jako podstawowe źródło energii.

Więcej porad znajdziesz na stronie sporttaker.pl