14 kwietnia 2024

Bagażniki na rowery – w jaki sposób dokonać wyboru?

2 min read

Gdy potrzebujemy bagażnik na rowery do przewozu na samochodzie, to musimy mieć świadomość, że możliwości wyboru jest naprawdę sporo. Musimy także być świadomi wszelkich ograniczeń, które są związane z naszym samochodem. Większość rowerzystów poszukuje takiego bagażnika, który będzie nie tylko w użyciu najłatwiejszy, ale także najwygodniejszy. Jednocześnie musi nam zapewnić bezpieczeństwo, a do tego gotowość do jazy po rozładowaniu w docelowym miejscu.

Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać, gdy wybieramy bagażnik na rowery dotyczy typu pojazdu oraz tego jaką ilość rowerów zamierzamy przewozić. Bardzo polecane są bagażniki rowerowe dachowe. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie ograniczają one dostępu do bagażnika naszego samochodu. Do tego umożliwiają transport od jednego roweru i obsługują znaczną większość kół rowerów, a jeśli chcemy koło wypiąć, możemy rower przewozić wpięty zarówno w otwarty widelec, jak i także poprzez mocowanie go przy użyciu pełnej osi, jak w przypadku wielu modeli.

Musimy mieć także na uwadze, że możliwe jest także zamocowanie roweru w dachowym bagażniku bez demontażu koła przedniego roweru, gdzie obsługa uchwytu się odbywa w sposób niezwykle bezpieczny, jak i także szybki. Chociaż rozwiązania omawiane wymagają zamocowania uprzednio bazowego bagażnika, ono sprawdza się idealnie w takich samochodach jak sedan czy też w mniejszych SUV-ach, gdzie sam poziom załadunku jest niewysoki stosunkowo czy też w samochodach, w których po prostu nie mamy haka holowniczego. Jak widać wybór takiego bagażnika wcale nie jest taki prosty.