14 kwietnia 2024

Używane maszyny produkcyjne – plusy i minusy

2 min read

Używane maszyny produkcyjne  są dzisiaj coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców prowadzących własną produkcję, zarówno tę na małą skalę, nierzadko w firmach rodzinnych, jak i tę związaną z ogromnymi zakładami dynamicznie rozwijających się korporacji produkcyjnych. Skąd zainteresowanie takim typem maszyn i dlaczego wiele osób prowadzących biznes woli urządzenia używane niż nowe, prosto z taśmy wytwórczej?

Wśród podstawowych zalet, jakimi cechują się nowoczesne, używane maszyny produkcyjne wymienić można przede wszystkim ich atrakcyjną cenę oraz oparcie maszyny na innowacyjnych technologiach. Tego rodzaju sprzęt może w firmie służyć przez długie lata, a jego jakość techniczna potwierdzana jest jeszcze przed zakupem oceną niezależnego rzeczoznawcy. Dzięki tym atutom, firmy mają pewność, że nabywają urządzenie w pełni sprawne, o doskonałym stanie, ale jednocześnie w odróżnieniu od maszyny nowej – o wiele tańsze. To właśnie te dwie zalety sprawiają, że taki sprzęt jest dzisiaj główną bazą zapleczowo-wytwórczą w większości dynamicznie rozwijających się firm.

Używane maszyny produkcyjne mają też oczywiście swoje wady. Można wśród nich wymienić fakt, że nie są fabrycznie nowe, a wcześniej korzystał już z nich ktoś inny, więc oczywistym jest, że mają one pewien stopień wyeksploatowania. Jednocześnie nie jest on na tyle duży, by warto było przejmować się nim na start, zwłaszcza, że mówimy tu o oszczędnościach zakupowych sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za tak pomniejszony koszt łatwiej akceptuje się to, że z urządzenia korzystano już wcześniej i nie lśni ono połyskującą nowością.