14 kwietnia 2024

Poszerzanie otworów okiennych w starym domu

2 min read

W starych domach bardzo często montowało się okna o niewielkich wymiarach. Powód był oczywisty – tylko takie można było łatwo wyprodukować. Nie było fabryk produkujących nowoczesne okna pcv Szczecin. Wiele okien powstawało po prostu w przydomowych zakładach stolarskich. Takie okna nie zapewniały jednak wystarczającej ilości światła w pomieszczeniu.

Otwory okienne w starych domach można powiększyć

Jeśli posiadamy dom sprzed lat, w którym są stare okna, można pokusić się o ich wymianę na większe. Nowoczesne okna pcv Szczecin mogą być dużo szersze od okien sprzed lat. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wstawić okno a przy nim drzwi tarasowe – również przeszklone. Taka wymiana okien spowoduje, że do domu będzie wpadać dużo więcej naturalnego światła. By jednak zamontować większe okna, trzeba oczywiście powiększyć otwory okienne. W starych domach jest to możliwe, jednak nie można zapominać, że trochę ryzykowne.

Mury mogą pękać

Podczas poszerzania otworów okiennych – szczególnie jeśli do kucia w murze używa się młotów pneumatycznych – istnieje ryzyko pękania starych murów. Zawsze więc do tej pracy trzeba przywiązywać sporo uwagi i wykonywać ją bardzo ostrożnie. Oczywiście nowoczesne okna pcv Szczecin można montować w otworze okiennym, tylko wtedy, gdy jest on od góry wzmocniony. W innym przypadku, jeśli kilka cegieł nad oknem kilka cegieł, które się obluzuje, może to spowodować choćby problemy z otwieraniem okna. Jeśli obluzuje się ich większość, na okno od góry będzie działać bardzo duża siła nacisku. Takie okno może się powyginać, a nawet popękać. Zawsze więc po poszerzeniu otworu okiennego, w górnej jego części należy zamontować specjalną podporę, dzięki której takie ryzyko przestanie istnieć.