21 maja 2024

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

1 min read

pixabay.com/kaboompics

Czy wiesz, że klimatyzacja w Twoim samochodzie jest jedną z najważniejszych i najbardziej przydatnych części Twojego auta? Reguluje ona temperaturę wewnątrz Twojego samochodu, zapewniając w ten sposób komfort Tobie i Twoim pasażerom. Ale jest to również jedna z najbardziej delikatnych części Twojego samochodu. Bez odpowiedniej konserwacji może łatwo ulec uszkodzeniu i w końcu wymagać wymiany.

Klimatyzacja w Twoim samochodzie składa się ze sprężarki, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężnego, parownika i przewodów służących do chłodzenia powietrza przed dotarciem do przedziału pasażerskiego. Zimne powietrze jest przepychane przez rurki przez sprężarkę, a następnie wysyłane do przedziału pasażerskiego. Skraplacz znajduje się zazwyczaj za chłodnicą, natomiast parownik za deską rozdzielczą.

Aby zachować jego dobry stan, najlepiej regularnie go czyścić. W tym celu należy wyłączyć silnik, otworzyć wszystkie okna i włączyć nagrzewnicę na kilka minut, aby pozbyć się wilgoci, jeśli jakaś się nagromadziła. Otwórz wszystkie drzwi dla cyrkulacji, a następnie odkurzacz wokół skraplacza i parownika za pomocą miękkiej szczotki lub węża próżniowego z wąską dyszą.

Więcej porad znajdziesz również na stronie trans-moto.pl