15 czerwca 2024

Czy panele słoneczne można zainstalować na gruncie?

2 min read

Bardzo często chcemy pokusić się o instalację paneli słonecznych, ale okazuje się, że nasz dach nie jest dostosowany do ich montażu. Czy w takiej sytuacji panele słoneczne nie są dla nas? Oczywiście istnieje pewna alternatywa. Tą właśnie alternatywą jest ich instalacja na gruncie. Czy jest to dobry pomysł? Sprawdźmy to.

Panele słoneczne wolnostojące ustawimy w zasadzie pod dowolnym kątem. Nie musimy się także przejmować samym ciężarem konstrukcji. Najważniejsze jest to, aby miejsce wyznaczone na posesji pod montaż paneli nie było oczywiście zacienione. W co po niektórych przypadkach może być tak, że sam obszar na instalację dostępny na gruncie jest znacznie większy niż sama powierzchnia dachy. Takowe rozwiązanie na pewno przełoży się na znacznie większe zyski z energii. Dzięki temu zaoszczędzimy naprawdę sporo pieniędzy.

Zaletą fotowoltaiki na gruncie jest na pewno także jej znacznie łatwiejsze mycie. Do paneli bardzo łatwo się dostaniemy i dzięki temu wyczyścimy odpowiednio ogniwa. Należy pamiętać jednak, że instalacja fotowoltaiki na gruncie wymagać może zastosowania materiałów dodatkowych. Dzięki temu można zapobiec znacznie obniżeniu gruntu miękkiego.

System, który podtrzymuje panele fotowoltaiczne musi być znacznie solidniejszy niż ten, który montujemy na dachu. Dodatkowo zwrócić warto uwagę na nieco wyższy podatek VAT dla paneli instalowanych na ziemi w stosunku do paneli słonecznych, które są montowane na dachu. Lepiej warto mieć to na uwadze.