1 marca 2024

Pralka nie odprowadza wody – jakie mogą być przyczyny?

3 min read

Pralka to urządzenie, które codziennie pomaga w szybkim i skutecznym praniu ubrań. Niestety, tak jak każde urządzenie, pralka czasem może odmówić posłuszeństwa. Jednym z często występujących problemów jest brak odprowadzania wody z pralki. Co może być tego przyczyną?

Pierwszym i najprostszym w rozwiązaniu powodem może być zatarta pompa. W typowej pralce obciążenie wody wynosi około 5-6 litrów, jednak pojemność odwadniacza wynosi jedynie 1-2 litry. Dlatego też w pralce umieszczona jest pompa, która odprowadza wodę i pozwala na przepływ świeżego płynu czyszczącego. Gdy pompa jest uszkodzona, pralka nie będzie odprowadzała wody, a w skrajnych przypadkach może nawet zacząć się lokalnie przegrzewać.

Kolejnym powodem może być brak ciśnienia w sieci wodociągowej. Zdarza się, że w sieci wodociągowej pojawiają się awarie lub wyłączenia zaplanowane. W takim przypadku nasza pralka nie będzie miała możliwości odwodnienia, ponieważ po prostu brakuje dostawy wody. Naprawa pralek Mysłowice

Co zrobić, gdy pralka nie odprowadza wody?

Jeśli pralka nie odprowadza wody, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy wymagane jest puste podłączenie. Należy przede wszystkim wyłączyć urządzenie z gniazdka oraz zdemontować i wyczyścić filtr znajdujący się najczęściej od spodu, po lewej stronie urządzenia. Jeśli woda nadal jest w pralce, po odpięciu węża odpływowego od kanalizacji, można kontynuować odprowadzanie wody z powrotem do wanny za pomocą węża.

Jeśli w porządku jest pompka i mimo to nie ma odprowadzania wody, problemem może być zatkana rura odprowadzająca. Rura ta jest zwykle umiejscowiona w ścianie i prowadzi do kanalizacji. Jakie rozwiązanie? Można spróbować kupić specjalną sondę, która umieszczona w rurze odpływowej, pomoże w usunięciu zatorów.

Czym grozi brak odpływu wody w pralce?

Brak odpływu wody w pralce może prowadzić do bardzo poważnych awarii. Przede wszystkim grozi to przepaleniem silnika, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do tysięcy złotych strat. Warto również pamiętać, że odpływ wody z pralki może prowadzić do niemiłych zapachów oraz budować problemy z higieną w pomieszczeniu, w którym pralka się znajduje. Dlatego też, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do działania naszej pralki, warto jak najszybciej zadzwonić po specjalistę i skonsultować się z nim, co należy zrobić.

Podsumowując – pralka nie odprowadza wody to problem, któremu warto poświęcić odpowiednią uwagę, zwłaszcza z powodu uciążliwości i kosztów, które może spowodować zaniedbanie tego aspektu. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, jaką ma przyczynę problem z odpływem wody w naszej pralce, warto skontaktować się z serwisem i skonsultować kwestię z fachowcem.