15 czerwca 2024

Waterpolo- wyjątkowa dyscyplina sportowa

2 min read

pixabay.com/Annabel_P

Water polo to wyjątkowa dyscyplina sportu. Jest to wodny sport zespołowy rozgrywany w krytym basenie, składający się z dwóch drużyn po siedmiu zawodników. Gra odbywa się za pomocą małej piłki, która może być poruszana tylko przez graczy wstrzymujących oddech i pływających.

Jest podobna do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, ale ma swój własny zestaw zasad. Gra składa się z dwóch 20-minutowych okresów, z przerwą na połowę gry, w której gracze zmieniają strony. Zwycięzca jest ogłoszony, gdy jedna drużyna zdobędzie 7 lub więcej bramek w grze. Jeśli obie drużyny zdobędą taką samą liczbę bramek na koniec meczu, wygrywa drużyna z największą różnicą bramek strzelonych między drużynami.

Zawody odbywają się na “stadionie wodnym”, który został porównany do boiska piłkarskiego skrzyżowanego z basenem. Zazwyczaj stadiony wodne mają miejsca dla widzów wokół basenu, balkony dla VIP-ów, szatnie dla zawodników i trenerów, prysznice i przebieralnie dla zawodników oraz przebieralnie dla sędziów. Każdy klub ma swój własny stadion, ale międzynarodowe zawody mogą mieć różne obiekty, w zależności od tego, gdzie się odbywają lub nawet czy w ogóle się odbywają, ze względu na kwestie finansowe lub brak zainteresowania innych krajów ich organizacją.

Więcej o wodnych (i nie tylko) dyscyplinach sportowych przeczytasz na stronie jasportowiec.pl