1 marca 2024

Objawy grypy u dorosłych i dzieci: jak rozpoznać i odróżnić grypę od przeziębienia?

2 min read

Objawy grypy: jak je rozpoznać?

Świadomość stanu naszego zdrowia jest niezwykle istotna. Zima to czasy, kiedy szczególnie często chorujemy na różne dolegliwości, które są kolejnym wyzwaniem dla naszego organizmu. W szczególności grypa, która potrafi nas skutecznie położyć na kilka dni. Często jednak mylimy ją z przeziębieniem. Dlatego warto znać różnice pomiędzy tymi dwiema dolegliwościami, a przede wszystkim znać objawy grypy.

Grypa, inaczej influenza, jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirus grypy. Zakażenie następuje drogą kropelkową, najczęściej przez bliski kontakt z chorym. Objawy grypy u dorosłych to przede wszystkim wystąpienie wysokiej gorączki (powyżej 38 stopni), bóle mięśni, stawów i głowy, dreszcze, surowe gardło, kaszel i zmęczenie.

Objawy grypy u dzieci

Objawy grypy u dzieci są podobne do tych, które występują u dorosłych. W przypadku najmłodszych chorych również pojawia się gorączka, ból gardła, kaszel, ból głowy, mięśni i stawów, a także ból brzucha, nudności i wymioty. Dzieci również mogą prezentować objawy jak obniżenie nastroju, zaspanie, drażliwość. Ważne jest, aby zachować czujność i obserwować stan zdrowia dziecka, szczególnie gdy wystąpią objawy grypy.

W przypadku dzieci ważne jest by być szczególnie czujnym, gdyż to one są grupą szczególnie narażoną na poważne powikłania grypy, takie jak zapalenie płuc, oskrzeli, mięśnia sercowego, czy opon mózgowych. Oczywiście takie powikłania są surowo rzadkie, jednak zawsze warto zachować czujność, szczególnie gdy mamy do czynienia z objawami grypy u dziecka.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Grypa i przeziębienie to dwie różne choroby, aczkolwiek często bywają ze sobą mylone, za sprawą częściowo podobnych objawów. Najważniejsza różnica polega na nasileniu objawów i czasie ich wystąpienia. Podczas gdy grypa zaczyna się nagle i nasila się szybko, to objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo i są na ogół mniej intensywne. Gorączka, która jest jednym z typowych objawów grypy, w przypadku przeziębienia pojawia się rzadko.

Odróżnienie grypy od przeziębienia jest ważne nie tylko z punktu widzenia prawidłowego leczenia, ale również zapobiegania powikłań, które mogą wystąpić w przypadku grypy. Dlatego też, jeżeli mamy wątpliwości lub objawy choroby są silne i długo utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem. https://www.mamyrecepte.pl/wybierz-lek/objawy-grypy