14 kwietnia 2024

Nowoczesne okna aluminiowe i ich przeznaczenie

2 min read

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się bardzo nowoczesne okna aluminiowe o wysokich parametrach cieplnych, tj. współczynniku przenikania ciepła UV poniżej 0,8 W/(m2K). Dotychczas tak dobrą izolacyjność cieplną można było uzyskać jedynie dla okien z profilami z drewna lub PVC, które jednak nie dają tak wielu możliwości konstrukcyjnych jak aluminium. Utorowało to drogę do stosowania okien aluminiowych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Estetyczny wygląd

Dzięki zastosowaniu aluminium jako materiału konstrukcyjnego uzyskuje się estetyczny wygląd okna aluminiowego, który utrzymuje się przez długi czas. Profile aluminiowe mogą być barwione na różne sposoby:

  • Profile anodowane metalicznie występują zazwyczaj w kolorze ciemnobrązowym, złotym lub naturalnym. Proces anodowania tworzy twardą warstwę tlenku, która uszczelnia dopływ powietrza do aluminium, zapewniając niezawodną ochronę przed korozją. Anodowana powierzchnia może być następnie poddana dalszej obróbce (polerowanie lub polerowanie).
  • Metoda malowania proszkowego. Proces suszenia powłoki odbywa się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu te profile aluminiowe są bardziej odporne na korozję lub sporadyczne zarysowania niż profile anodowane. Typowe kolory farb to biały i brązowy, inne zwykle kosztują dodatkowo. Ostatnio możliwe stało się malowanie profili w kolorach imitujących różne gatunki drewna.
  • Laminowane foliami jednobarwnymi lub drewnopodobnymi, które mają takie same właściwości jak folie do profili PVC, są ciekawym rozwiązaniem pod względem wzorniczym. Oferta ta obejmuje nie tylko okna aluminiowe , ale również drzwi, które również są laminowane w tych samych kolorach, co systemy profili PVC. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały system okien i drzwi dla jednego domu może wyglądać tak samo, tzn. zewnętrzna i wewnętrzna strona będzie miała taką samą kolorystykę.