21 maja 2024

Jak rozpocząć karierę w radiu?

2 min read

Kariera radiowa jest coraz popularniejsza, ale nie zawsze wiadomo, od czego zacząć. Większość karier radiowych rozpoczyna się od odbycia stażu. Praktyki można znaleźć w stacjach lokalnych, gdzie można się zorientować, jak wygląda życie za kulisami, lub w dużych firmach, gdzie być może trzeba będzie ubiegać się o stanowisko przez Internet. Wejdź na becomedia.pl i poznaj inne pomocne artykuły. 

Oto kilka kroków, które pomogą Ci zacząć:

  1. Wybierz stację radiową, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i osobowości.
  2. Skontaktuj się ze stacją i poproś o możliwość odbycia praktyki lub stażu typu “job shadowing”.
  3. Ciężko pracuj na stażu, aby po ukończeniu college’u lub uniwersytetu móc awansować na płatne stanowiska.
  4. Stwórz swoją markę osobistą jako prezenter radiowy, DJ lub dziennikarz, stosując się do wskazówek ekspertów.

Sieć, sieć, sieć

Jeśli dopiero zaczynasz pracę w radiu, jednym z najlepszych sposobów na zdobycie pracy jest nawiązanie kontaktów z ludźmi, którzy już od lat działają w branży. Należy uczestniczyć w zjazdach i konferencjach, brać udział w spotkaniach towarzyskich i konferencjach, budować relacje z innymi nadawcami i dzielić się informacjami o swojej pracy. Dzięki temu, gdy nadarzy się okazja, znajdą się osoby, które będą wiedziały, kim jesteś i co potrafisz

Szkolenia

Istnieje wiele szkół, które oferują kursy dotyczące wszystkich aspektów pracy nadawcy – od pisania tekstów, przez prowadzenie zarządu, po wywiady z gośćmi. Wiele z tych programów jest dostępnych online i można je ukończyć w domu, pracując w innej pracy, wychowując dzieci lub opiekując się starszymi rodzicami. Można też uczyć się w miejscu pracy, odbywając staż lub pracując jako wolontariusz w lokalnych stacjach, lub firmach produkcyjnych poza godzinami pracy, lub w weekendy, dopóki nie pojawi się oferta pracy na pełny etat – wtedy warto wykorzystać to doświadczenie jako dowód, że można coś zrobić i że posiadane umiejętności są cenne!